NYHEDER

Nu skal motorsaven frem i kampen mod byrderne

Fra SMVdanmark

I SMVdanmark har vi fundet motorsaven frem og tanket den op. Vi er klar til at hjælpe regeringen med at luet ud regeljunglen. Det er her er blodig alvor – og den alvor må og skal kunne ses i både vores og politikernes ageren.

Sommerferien er ovre, og en ny politisk sæson står for døren. Her bliver SMVdanmarks altoverskyggende topprioritet kampen mod bøvl, byrder bureaukrati, som vi igen og igen hører fra jer medlemmer er og bliver den helt store udfordring.

Det er en kamp, vi har kæmpet længe. Vi har fået bremset mange af de værste tosserier, men samlet set er mængden af bøvl taget til. Politikerne siger de rigtige ting. Det er vel svært at finde en politiker, der mener det skal være sværere at drive virksomhed. Men i praksis er det det, der er sket.

Fra næste uge skal mange virksomheder fx også håndtere et nyt sæt regler på emballageområdet. Regler, som vi og mange andre, skarpt har kritiseret for at være skudt helt over målet. Et meget rammende eksempel på problemstillingen.

Man kan nærmest få fornemmelsen af, at byrderne er som det ustabile danske sommervejr: Et grundvilkår, man bare må leve med.

Jeg er dog forsigtig optimist, og mener oprigtigt, at vinduet for reel handling lige nu er mere åbent end længe. Det er som om den geopolitiske uro med Trump i vest og Putin m.fl. i øst har fået alvoren til at gå op for politikerne. Både på Christiansborg og i Bruxelles. Dansk og europæisk konkurrenceevne er under massivt pres. Der SKAL ske noget, hvis ikke det Danmark og det Europa, vi kender, skal glide os af hænde.

Den nye regerings lange regeringsgrundlag rummer da også flere fornuftige tiltag:

Regeringen vil kortlægge virksomhedernes samlede byrdetryk og på baggrund af det reducere byrderne med 25 procent frem mod 2035. Målet er koblet til en forventning om at øge BNP med 30 mia. kr. i 2035.

Regeringen vil nedsætte en ekspertgruppe, der får ret til at udfordre al erhvervsrettet regulering og myndighedspraksis. Når gruppen udpeger en unødigt byrdefuld regel, skal ministeriet enten afskaffe eller forenkle reglen eller offentligt forklare, hvorfor den bevares. Det giver os i erhvervslivet en stærkere position over for ministerierne.

Regeringen vil som hovedregel undgå, at Danmark er det første land til at gennemføre ny EU-lovgivning, når reglerne indebærer store byrder for erhvervslivet. Implementeringen skal så vidt muligt bygge på erfaringerne fra andre lande.

Og så vil regeringen gennem en massiv satsning på kunstig intelligens frigøre mindst 30.000 årsværk i den offentlige sektor.

Alt sammen godt! Vores nye erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard (R) har på baggrund af en analyse fra os sagt, at han har opgaven ”allerøverst i bunken”. Han har lagt hånden på kogepladen og gjort det til regeringens erhvervspolitiske topprioritet. Tak for det!

Skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt er på samme vis i gang med et resolut og tiltrængt opgør med skrankepaveopførsel på skatteområdet, som skal styrke virksomhedernes retssikkerhed. Også stor tak for det!

I SMVdanmark har vi fundet motorsaven frem og tanket den op. Vi er klar til at hjælpe regeringen med at luet ud regeljunglen. Det er her er blodig alvor – og den alvor må og skal kunne ses i både vores og politikernes ageren.

Jeg glæder mig til kampen!

Med venlig hilsen
Jakob Brandt
Adm. direktør i SMVdanmark